Polis

 

Smartgate:

Yurtdışına gittiğimizde sınır görevlisine pasaportumuzu uzatırız. Polis pasaportu alır fotoğrafımıza bakar, gözlerini kaldırıp bize bakar, bazen şüpheli gözlerle tekrar fotoğrafa bakar.

 

Avustralya Sınır Kuvvetleri ve Yeni Zelanda Gümrük Servisi “SmartGate”-Akıllı Kapı- adını verdikleri otomatik sınır prosedürü sistemini kurdular. Bu sistem yolcunun yüzünü e-pasaport mikroçipindeki fotoğrafıyla kıyaslıyor. Tabi ki bu işlemi bir saniyenin altında gerçekleştiriyor.

 

Bu sistem 2017’de hava limanlarında da kullanılmaya başlandı.

 

Panama’nın Tocument Uluslararası Havaalanı tüm havalimanını yüzlerce kamera ile donatıp aranan isimler için anlık tarama eşzamanlı olarak gerçekleştiriyor.

 

İngiltere polisi 2015 yılından beri tüm toplumsal olaylarda yüz tanıma teknolojisini kullanıyor.

 

Ulusal Güvenlik Alanında Yüz Tanıma Uygulamaları

 

ABD Dışişleri bakanlığı dünyanın en büyük yüz tanıma sistemlerinden birini kullanıyor.

117 milyon Amerikan yetişkinin fotoğrafını ehliyet fotoğraflarından alarak veri tabanına kaydetmiş durumda.

Fotoğraflar dört dörtlük olmasa da kişiler hakkında yaklaşık bir veri sağlıyor. FBI da soruşturmalarında bu veriden faydalanıyor. 2016 itibariyle San Diego ve Los Angeles polis teşkilatları tarafından kullanılıyor. West Virginia ve Dallas polis teşkilatları da geçiş aşamasında.

 

Geçtiğimiz yılllarda Maryland eyaleti, kişilerin ehliyet fotoğraflarını kullanarak yüz tanıma sistemlerinden faydalandı. Freddi Gray isimli vatandaşın polis şiddeti sonucu gözaltında hayatını kaybetmesini protesto eden kişilerin bu sistem kullanılarak tespit edilerek yasal işlem yapılması oldukça tartışmaya yl açtı.

Pek çok eyalet daha yüz tanıma sistemine geçerken diğer bazı eyaletlerde ise kanunen kullanımı kısıtlanıyor.

 

FBI, kullandığı yeni nesil tanıma programında yüz tanımaya iris taraması ve parmak izi gibi diğer klasik biyometrik sistemlerle beraber yer verdi. Bu sistem yalnızca suçlu veritabanından değil normal vatandaşların veri tabanından da bilgi kullanacak.

 

Yüz Tanıma Sistemi tarafından Tutuklanan İlk Kişi

2017 yılında Galler Polisi tarafından bir polis aracının üzerine yerleştirilen mobil yüz tanıma sistemi bir suçluyu tespit ederek yakalanmasını sağladı.

 

2017 yılında Doğu Türkistan Uygur Özerk bölgesine Çin tarafından yüz tanıma sistemi yerleştirildi. Bu kapsamlı sistem için her yüz metrede bir kameralar yerleştirildi. Ayrıca tüm şehirlere, benzin istanyonlarına, alışveriş merkezlerine ve cami girişlerine yüz tanıma kontrol noktası yerleştirildi.

 

Diğer amaçlar

2001 yılında Super Bowl kupası süresince Florida polisi ortamdaki potansiyel suçlu ve teröristleri tanımak için yüz tanıma sistemi kullandı. 19 küçük çaplı sabıka sahibi tespit edilerek takip edildi.

 

2000’de Meksika Başkanlık seçimlerinde hükümet tarafından birden fazla oy verilmesinin önüne geçmek amaçlı kullanıldı.

 

Yine ABD tarafından sahte kimlik ve ehliyet kullanımının önüne geçmek için kullanılıyor.

 

Yeni nesil akıllı telefonlarda kilidi açmak için parmak izinin yerine yüz tanıma yazılımı kullanılıyor.

Windows, XBox360 ve  Windows 10 ürünlerinde kullanıyor.

iPhone X, gece karanlığında yüz tanıma yapabilmek için insan gözünün göremeyeceği infrared aydınlatma kullanıyor.

 

Fotoğraf yönetim sistemi olarak, fotoğrafları tarayarak istenilen kişi ve nesneleri buluyor.

 

Ayrıca bazı web siteleri, telefon ve ödeme sistemleri güvenliğinde de yüz tanıma kullanılıyor.

 

 

 

Sosyal Medya

Sosyal medya platformları daha geniş kullanıcı kitlelerine hitab etmek için yüz tanıma özellikleri getirme alanında birbirleri ile yarışa girdi.

 

SnapChat

2013 yılında kurulan Looksery, başarılı bir kitle fonlaması aldıktan sonra kuruldu ve canlı videolara artırılmış gerçeklik uygulamayı başardı. 2015 sonunda SnapChat tarafından satın alındı ve bu özellik SnapChat’in en büyük avantajı ve simgesi oldu. Videolara eklediği hareketli filtreler, başın üzerindeki çiçekler, köpek filtreleri, yaşlı biri gibi kırışıklıklar ve daha pek çok filtre ünlüler ve politikacılar dahil milyonlarca insan tarafından kullanılarak moda haline geldi.

 

Facebook – DeepFace

Deepface, Facebook araştırma gruplarından biri olarak derin öğrenme ve yüz tanıma sistemi alanında kuruldu. Dijital fotoğraflardaki insan yüzlerini tanıyor. Bunun için 120 milyondan fazla bağlantıya sahip 9 katmanlı bir yapay sinir ağı kullanıyor. Bu sinir ağının derin öğrenme aşamasında kullanıcılar tarafından yüklenip elle etiketlenen dört milyon facebook fotoğrafı kullanıldı.

 

Facebook’un iddiasına göre %97 doğruluğa sahip. FBI’ın Yeni Nesil Tanıma Sistemi ise %85 doğrulukla çalışıyor.

 

Author Since: Jul 28, 2018

Related Post