Gelecek, ama nasıl gelecek?

Her artı yanında eksisini de getiriyor.
Çağımızın dönüm noktası olacak endüstri 4.0, robotik, yapay zeka, 3D yazıcılar ve diğerleri aynı zamanda insansız hatta ışıksız fabrikalar demek. Bu da milyonlarca mavi yaka ve vasıflı/vasıfsız iş gücünün işinden olması demek.
Eğitimi ekmeği umudu olmayan bu milyonlarca hatta milyarlarca adamın en azından bir kısmının geleceği suça ve teröre bulaşması demek.
Güvenlik, artan ve artacak bir ihtiyaç.Dünyanın en önemli ihtiyacı.
Belediyeler, kamu kurumları, şirketler, sağlık sektörü, eğitim kurumları ve pek çok diğerleri insanları ve mallarını koruyabileceği güvenli sistemler arayışındalar.

Bu sistemler aynı zamanda yeni gelişmeleri sonuna kadar takip etmeli.
Peki en öncelikli olarak kimlerin ihtiyacı var?

*Ev güvenliği

*Kablo ve emtia hırsızlığı
Kablo, tabela, rögar gibi pek çok materyalin kilo ile satılmak üzere çalınması büyük bir kayıp oluşturuyor.

*Şirketler
Patronların önceliklerinden biri şirket mallarını hırsızlardan ve hatta dürüst olmayabilecek personelden korumaktır. Teknolojik gelişmeler sayesinde bölgenizdeki her aktiviteden uzaktan haberiniz olabilir.

*Tesis koruma
Alanınızın civarını HD video kameralarıyla güven altına alabilir, davetsiz misafirlerden arındırılmış güvenli bir ortam hazırlayabilirsiniz.

*Çalışan Güvenliği
İnşaat, imalat, tersane gibi iş güvenliğinin kritik olduğu yerlerde kamera sistemi güvenliği arttırdığı gibi işverene yapılabilecek haksız itham ve suçlamaların önünde kanıt olacaktır.

*Park yerleri
Alandaki araçlara karşı hırsızlık, çarpma gibi olayların önlenmesi

*Etkinlik Gözetimi
Etkinlik güvenliğinin yanında kalabalık kontrolü alanında da yardımcı olur.
Şüpheli hareketlere kamera zoom edilerek olay çıkması baştan önlenebilir.

*Kamu güvenliği
Suçların yok olması ve halk güvenliğinin sağlanması için parklar, mahalleler tüm halka açık alanlar video ile görüntülenmeli. Kolluk güçleri bunlara cep telefonlarından hızlıca girebilmeli ki tam zamanında müdahale edebilsinler.

*Endüstriyel üretim
Kimya endüstrisi, reaktör ve nükleer yakıt üretilen tehlikeli tesislerde özel kameralar bulundurulması yasal zorunluluktur. Bu özel kameralar sıcaklık ölçen, hizalama ve diğer parametreleri ölçüp bildiren kameralardır.

*Trafik görüntüleme
Bazı şehirlerde anayolları gözetleyen gelişmiş CCTV sistemleri vardır. Bunlar sıkışıklıkları ve kazaları bildirir. Özel şirketler de araçlarının görüntülenmesi için GPS sistemi ile eş zamanlı olarak kamera sistemleri kullanır.

*Toplu Taşıma
Metro ve tren gibi vasıtalarda CCTV kamera sistemleri vatmanın hareket öncesine kapıların kapanmaya müsait olduğunu görmeye yaramaktadır.

*Spor müsabakaları
Pek çok spor sahasında taraftarların görebileceği ekranlar bulunmakta, yönetmenin çektiği kamera görüntüleri yayımlanmaktadır.

*Okullar
Batı dünyasında zorbalık, vandalizm, misafir takibi, suç delili gibi sebeplerden ötürü CCTV yaygınlıkla kullanılmaktadır.

 

CCTV; nedir ne değildir?

CCTV Tarihi

Video Gözetleme Sistemleri; neden ve kimlere?

Yüz Tanıma Sistemi Nedir?

IP Gözetleme Kamera Sistemleri

 

 

Author Since: Aug 01, 2018

Related Post