FERET

Önceki yazılarımızda Yüz Tanıma Teknolojisinin kuruluşu  ve gelişiminden bahsetmiştik.

 

Bu yazımızda 90lardan günümüze uzanan gelişmelerden bahsedeceğiz.

 

1993-2000 Arası Dönem

Bu dönemde, ABD’nin ileri teknoloji askeri projelerini organize eden devlet kuruşu DARPA -The Defense Advanced Research Projects Agency- yüz tanıma teknolojisini yaygınlaştırmak amacıyla Face Recognition Technology (FERET)  yüz tanıma teknoloji programını başlattı.

 

Projede yüz fotoğraflarından oluşan bir veritabanı oluşturuldu. 2003 yılında bu veritabanına yüksek çözünürlüklü fotoğraflar eklendi. Bu veritabanında 856 kişinin 2413 fotoğrafı bulunmaktaydı. Test amaçlı kullanılacak büyük bir veritabanının yenilikçi teknoloji insanlarını bu konuda teşvik edeceği düşünüldü.

FERET projesinde amaçlanan sistem 1997’de, Almanya’da Christoph von der Malsburg ve Bochum üniversitesinden lisans öğrencileri ve ABD’de bir kaç üniversite tarafından gerçekleştirildi.

Gerçekleştirilen bu sistem ABD ordu araştırma laboratuvarı -Army Research Laboratory- tarafından finanse edildi.

Bu yazılım çok da mükemmel olmayan yüz görüntülerinden yüz tanıma yapabiliyordu. Ayrıca farklı sakal, bıyık, farklı saç şekilleri, gözlük ve hatta güneş gözlüklerine rağmen yüz tanıma yapıyordu.

Bu yazılım ZN-Face isminde bir ürün olarak satıldı. Deutsche Bank, havalimanları ve diğer farklı kalabalık mekanlar tarafından satın alınarak kullanıldı.

2006 yılında en son yüz tanıma algoritmalarını değerlendirmek üzere Yüz Tanıma Büyük Turnuvası; Face Recognition Grand Challenge (FRGC) düzenlendi. Bu testlerde yüksek çözünürlüklü yüz fotoğrafları, 3-D yüz taramaları ve iris fotoğrafları kullanıldı. Sonuçlarda, yeni algoritmalar 2002 yılındaki algoritmalara göre 10 kat, 1995’te yapılanlara göre 100 kat daha doğru sonuç verdi. Bu algoritmalardan bazıları insan gözünün tanımlayabildiğinden daha iyi tanımlıyor, ikizleri bile birbirinden ayırt edebiliyordu.

 

Yüz tanıma teknolojileri güçlenerek hayatımızdaki yerini arttırmaya devam edecek. Son gelişmeleri sitemizden devamlı olarak duyuruyor olacağız, takipte kalın!

 

Author Since: Jul 28, 2018

Related Post