yüz tanımanın 21 kriteri

Bir önceki yazımızda yüz tanıma sisteminin öncüsü Bledsoe ve çalışmalarından bahsetmiştik.

Bu yazıda ise bu çalışmaların nasıl ilerleyip otomatik yüz tanıma aşamasına geçildiğini, yani 1970ler, 80ler ve 90ların başındaki çalışmaları anlatağız.

yüz tanımanın 21 kriteri
Goldstein, Harmon, Lesk’in
21 kriteri

1970’ler Pratikleştirme

70lerde bilim insanları A.J. Goldstein, Leon D. Harmon ve A.B. Lesk daha pratik bir yaklaşımla Bledsoe’nun RAND Tablet kullanılan teknolojisinden daha iyi sonuç almayı başardı.

Eşleşme işlemini otomatikleştirmek için yüz ile ilgili saç rengi, dudak kalınlığı vs. vs. gibi 21 kriter çıkardılar. Fakat ölçüm ve konumlar Bledsoe’nun sistemindeki gibi elle hesaplanmak zorundaydı ve bu çok zaman alıyordu.

 

 

 

 

yüz tanıma tarihi
Eigenfaces Algoritması

 

80 ve 90’lar; Matematik ve Bilgisayar Bilimi el ele veriyor; Eigenfaces Algoritması

1988 yılında matematikçiler Michael Kriby ve Lawrence Sirowich lineer cebir prensiplerini temel alan bir sistem geliştirdi. Bu yaklaşıma Eigenface (Özyüz) yaklaşımı adı verildi.

Bu prensip, yüz fotoğraflarının basitleştirilerek, az veri kullanan parametrelerle anlatılabilmesiydi. 100’den daha az sayıda olan bu parametrelerle bir yüz kaba taslak çizilebiliyordu.

Bu değerlerin ortalamasını alıyor, ortalamasını alıyor, daha sonra da her bir fotoğrafın değerlerinin ortalamadan ne kadar farklı olduğunu karşılaştırıyordu.

1991’de ise MIT’den Matthew Turk ve Alex Petland Eigenfaces algoritmasını ilerletti. Geniş bir fotoğraftaki yüzleri tespit etmeye olanak sağladılar. Bu da otomatik yüz tanımanın önünü açmış oldu.

 

Author Since: Jul 28, 2018

Related Post