RAND tablet

Yakın zamana kadar Yüz Tanıma Teknolojilerine bilim kurgu filmlerinden yeni fırlamış gözüyle bakılıyordu. Bugün ise hayatımızdaki yerini arttırmaya devam ediyor.

Yüz Tanımanın öncüleri
1964 yılında bilim insanları Woodrow Bledsoe, Helen Chan ve Charles Bisson yüz tanıma çalışmalarına başladı. Bu çalışmalar ismi açıklanmayan bir gizli servis tarafından fonlandı ve verilerin bir kısmı kamuya açıklanmadı.
Araştırmacılara devasa tutuklu fotoğrafı arşivleri sunuldu. Belli bir fotoğraftaki kişiye benzer olan kişinin bulunması istendi. Şayet bir kaç kişiye indirgenmiş bir sonuç bulunabilirse bu bir başarı olacaktı.

Bu konuda karşılaştıkları güçlükler ise;
*Başın farklı taraflara dönmesi sonucu farklı görüntü oluşması
*farklı parlaklıktaki ortamlar
*farklı çekim açıları
*yüz ifadeleri
*yaş
*uzaklık farkı
gibi pek çok etmendi.
Aynı kişiye ait olsa bile başı fotoğraflarda farklı açıda ise tespit edilemiyordu.

RAND tablet
rand tablet

 

Bu projeye insan makinesi denildi çünkü fotoğraflardan elde edilen insani özellikler karşılaştırılıyordu. Bu işlemler için o dönemin teknolojisi RAND Tabletler kullanıyordu. Bu program Göz bebekleri, göz kenarları, alın çizgisi gibi bölgeleri ölçerek ağız genişliği, göz genişliği, göz bebekleri arası mesafe gibi 20 parametre hesaplanıyordu. Bu program bir saatte 40 tane fotoğrafı bu şekilde analiz edebiliyordu. Bu bilgilere fotoğraf sahibinin ismi eklenerek veri tabanında saklanıyordu. Yüz tanıma aşamasında bu parametreler her bir fotoğrafla karştırıldı ve en yakın sonuçlar döndürüldü.

 

İki farklı fotoğrafta baş açısı, eğim, kameraya uzaklık farklı olacaktır. Bunun giderilmesi için önce açı, eğim, yön değerleri belirlenmeli ve sıfırlandığı durumda yüz değerlerinin ne olacağı hesaplanmalıydı. Bunun için de bilgisayar, başın üç boyutlu geometrisini hesaplayabilmeliydi. Bilim insanı Bledsoe, bu değerleri türeten bir standart hesapladı.

woodrow woody bledsoe
Woodrow Bledsoe

Woodrow Bledsoe’nun 1966 yılındaki istifasının ardından çalışmalarına Peter  Hart devam etti ve 2000 fotoğraflı bir database ile sonuç almayı başardı.

 

Özet olarak o dönemin kısıtlı işlemci gücüne rağmen biyometrik yüz tanıma konusundaki başarısıyla Bledsoe yüz tanımanın öncüsüydü diyebiliriz.

Author Since: Jul 28, 2018

Related Post