3 Boyutlu Yüz Tanıma

Üç boyutlu yüz tanıma tekniği yüz şeklinin bilgisini almak için 3D sensörler kullanır. Bu bilgiler yüzün ayırd edici ifadelerini tanımlamak için kullanılır. Örneğin göz yuvalarının, burun ve çenenin üç boyutlu sınırları gibi.

 

3D yüz tanımanın diğer yüz tanıma tekniklerine tekniklere göre avantajlarından biri, ışıklandırmadan etkilenmemesidir. Ayrıca bir yüzü farklı açılardan tanıyabilir.

Üç boyutlu yüz bilgisi yüz tanımanın doğruluğunu önemli ölçüde arttırıyor. 3 boyutlu görüntü fotoğraf alabilen cihazlar güçlenerek arttıkça bu konudaki araştırmalar da kolaylıkla ilerliyor.

 

Bu sensörler yüze özel ışıklar göndererek çalışıyor. Bir düzineye kadar artırılması mümkün olan bi fotoğraf sensörlerinin her biri farklı bir açıdan görüntü alıyor. En iyi 3B yüz tanıma tekniği bile yüz ifadelerine karşı hassas olabilir. Bunun için geometriden yararlanılarak yüz ifadelerinin izometrisi çıkarılır.

 

3B fotoğrafları çekmek için yeni bir yol ise; aynı noktaya bakan 3 farklı kamera koymak. Biri önden, biri yandan diğeri de çapraz bir açı ile kurulur. Tüm kameralar birlikte çalışır böylece bir insanın yüzünü gerçek hayatta takip eder, tespit eder ve tanır.

Author Since: Jul 28, 2018

Related Post